Usuwanie zmarszczek

Kult młodości otacza nas w zasadzie wszędzie – na ulicy, na szklanym ekranie, w kolorowych czasopismach czy w sieci. Bycie fit, prowadzenie zdrowego trybu życia i młody wygląd to wręcz zestaw obowiązkowy bez względu na wiek. Co jednak zrobić, kiedy na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki? To problem, który nie dotyczy tylko pań. Również panów nie omija bezlitośnie upływający czas i zaczyna rzeźbić na ich twarzach coraz głębsze bruzdy. Jak pokazują badania – pierwsze zmarszczki pojawiają się u pań już około 25 roku życia. Ich skóra jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż mężczyzn, a tym samym bardziej podatna na powstawanie właśnie tego typu wgłębień. Zmarszczki, poza tym, że pojawiają się w pewnym wieku, to jeszcze mogą być efektem szkodliwego działania promieni ultrafioletowych, czyli nadmiernego korzystania ze słońca lub zbyt intensywnego opalania się w solarium. Na wczesne pojawianie się zmarszczek wpływać mogą także niewłaściwe odżywianie (zbyt duża ilość przetworzonej żywności oraz węglowodanów) czy niehigieniczny tryb życia (używki, brak sportu czy niewysypianie się). Nie mniejsze znaczenie ma także nadmierna i niekontrolowana mimika – nasza twarz jest bowiem bardzo plastyczna. Nawet nieodpowiednie ułożenie głowy podczas snu może skutkować niepotrzebnymi zmarszczkami.

medycyna estetycznaMedycyna estetyczna ratunkiem na usunięcie zmarszczek

Przemijającego czasu nie można cofnąć, ale za to możliwe jest usuwanie jego skutków ubocznych na całym ciele. Współczesna medycyna estetyczna może zaproponować wiele rozwiązań na twarz, na której pojawiają się zmarszczki – najpierw płytkie, z czasem zmieniające się w coraz głębsze bruzdy. Ich wygładzenie czy usunięcie to zabiegi, z których najczęściej korzystają pacjenci. Metod jest sporo – od wstrzyknięcia botoksu czy kwasu hialiuronowego aż po mezoterapię igłową. To też zabiegi, które wykonuje się u osób w różnym wieku – poddać się im można praktycznie w każdej chwili. Młody i atrakcyjny wygląd jest cały czas na topie, a medycyna estetyczna dostarcza wiele sposobów na to, aby zachować go jak najdłużej. Usuwanie zmarszczek nie musi wiązać się od razu z operacją plastyczną. Zamiast interwencji chirurgicznej, która raczej powinna być ostatecznością i wiążę się z większą inwazyjnością w organizm, lepiej najpierw spróbować odzyskać gładszą skórę poprzez zastosowanie bezpiecznych oraz stosunkowo mało inwazyjnych zabiegów estetycznych.

Różne metody

Zmarszczki pojawiają się wtedy, kiedy skóra pozbawiona jest podstawowych budulców. Bez intensywnej pracy fibroblastów organizm nie posiada odpowiedniej ilości kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego – a to właśnie one odpowiedzialne są za miękkość, gęstość, blask skóry. Jeśli chodzi o usuwanie zmarszczek to można skorzystać z różnych metod bazujących na innowacyjnych technologiach, nowoczesnym sprzęcie i najlepszych kosmetykach. Taką ofertę też przygotowaliśmy dla naszych pacjentów. W przypadku zastosowania indywidualnie dopasowanej serii zabiegów – efekt może utrzymywać się długo. Oto kilka najbardziej popularnych metod.

Toksyna botulinowa (botox)

Już od wielu lat wielką popularnością cieszy się botox. Toksyna botulinowa najczęściej wykorzystywana jest do prostych, ale mających dać odpowiedni efekt zabiegów. Wypełnienie zmarszczek następuje po wstrzyknięciu odpowiedniej dawki botoxu. To zabieg raczej bezbolesny, wymagający wielkiej precyzji. Odbywa się w znieczuleniu i zazwyczaj trwa około 15 minut. Botox zaczyna działać po kilku dniach. Z kolei efekt utrzymuje się dość długo, bo kilka miesięcy. Zmarszczki wywołane są przez kurczenie mięśni. Botulina powoduje rozluźnienie tych, które odpowiedzialne są za powstawanie zmarszczek. Działa też tylko i wyłącznie w obrębie mięśni, do których została wstrzyknięta. Pozostałe natomiast funkcjonują jak do tej pory. Dzięki temu nie ma efektu „zamrożonej twarzy” – mimika jest nadal naturalna, a zmarszczki wygładzone.

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową powinno odbywać się w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Tylko on bowiem przewidzi i poradzi sobie z ewentualnymi skutkami ubocznymi i prawidłowo oceni stan pacjenta po wykonanym zabiegu. Z botoksu korzystać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Toksynę botulinową stosuje się do wygładzenia:

 • „kurzych łapek”, które tworzą się wokół oczu,
 • zmarszczek poprzecznych czoła,
 • zmarszczek pionowych między brwiami – tzw. „lwie zmarszczki”,
 • tzw. „zmarszczek palacza” – powstających wokół ust.

Poza tym botoks pozwala także na uniesienie opadających kącików ust, zniwelowanie „brody brukowej” i „brody czarownicy” oraz na uniesienie powiek.
Efekt usuwania zmarszczek toksyną botulinową zależy głównie od rodzaju skóry. W przypadku suchej, cienkiej będzie utrzymywać się krócej. Gdy jednak skóra jest w dobrej kondycji, nawilżona i jędrna – botox będzie działał znacznie dłużej.

Kwas hialuronowy

gładka twarz

Alternatywną metodą usuwania zmarszczek jest zastosowanie kwasu hialuronowego, nazywanego też „eliksirem młodości”. To naturalnie występująca w organizmie ludzkim substancja, której jednak z

biegiem czasu ubywa. Przyjmuje postać soli sodowej (hialuronianu sodu) i w najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej, jak również w ciele szklistym oka. Można ją spotkać także w płynach ustrojowych i tkance łącznej. Kwas hialuronowy jest też budulcem ścian naczyń krwionośnych.
Jaką zaletę ma przede wszystkim kwas hialuronowy? Posiadając właściwości łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody, jest gwarantem jędrnej, nawilżonej i odżywionej skóry. Oprócz tego łagodzi stany zapalne.
Narażone na jego utratę są szczególnie kobiety około 25 roku życia oraz te, które intensywnie się odchudzają i zrzucają wagę. Usuwanie zmarszczek na twarzy kwasem hialuronowym daje bardziej skuteczny rezultat, utrzymujący się nawet od 12 do nawet 18 miesięcy. Podobnie jak w przypadku botoxu, i tu wszelkie zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza.

Korekta zmarszczek

W zakresie wygładzania zmarszczek dostępnych jest jeszcze więcej metod. Wiele z nich jest zupełnie bezbolesnych i szybko po nich można wrócić do normalnej aktywności fizycznej. Do usuwania zmarszczek zastosować można np.:

 • przeszczep tłuszczu – w wyniku wcześniejszej liposukcji pobiera się tłuszcz z okolicy brzucha lub ud i następnie podaje się go kaniulą wzdłuż linii zmarszczek. Efekt wygładzenia utrzymuje się nawet przez wiele lat,
 • mezoterapia igłowa – to zabieg polegający na podaniu śródskórnie koktajlu, którego składnikami są nieusieciowany kwas hialuronowy, duża ilość witamin i aminokwasów,
 • mikrodermabrazja – jej celem jest przede wszystkim usuwanie starych komórek, pod którymi znajdują się młodsze warstwy skóry. Ta ostatnia jest również lepiej ukrwiona i dotleniona,
 • karboksyterapia – czyli podawanie dwutlenku węgla – czystego i medycznego gazu – pod skórę,
 • osocze bogatopłytkowe – inaczej nazywane wampirzym liftingiem, polegającym na wstrzyknięciu pacjentowi jego własnej krwi. Osocze, które uzyskuje się z krwi pacjenta pobudza syntezę włókien kolagenowych. Przekłada się to na napięcie skóry oraz właśnie wygładzenie zmarszczek,
 • laser frakcyjny – wykorzystywany jest do tworzeniu w skórze oparzeń za pomocą mikroskopijnej wiązki lasera. Tak potraktowana skóra szybko się goi – nie ma na niej później ran ani blizn, efektem jest natomiast nowa, zdrowsza tkanka
 • fotoodmładzanie – kolejny zabieg z zastosowaniem lasera, który emituje wiązki przenikające przez wierzchnią warstwę skóry, nie powodując jej uszkodzenia. Ponieważ promienie laserowe docierają do głębszych rejonów, pobudzają fibroblasty do syntezy nowych włókien kolagenowych – bo to ich skóra, która się starzeje najbardziej potrzebuje
 • zabiegi z kwasami AHA – dzięki, nim można nie tylko oczyścić skórę z zaskórników, innych zanieczyszczeń i zlikwidować przebarwienia, ale i spłycić zmarszczki
 • radiofrekwencja mikroigłowa – to również jedna z metod, która pozwala złagodzić objawy starzenia się skóry. Nakłuwana jest ona na głębokości od 0,5 mm do 3,5 mm kilkudziesięcioma igłami, które znajdują się na specjalnej głowicy. Powstałe mikrouszkodzenia skóry powodują w efekcie zwiększoną produkcję włókien kolagenowych. Efektem ich syntezy jest zdecydowanie bardziej napięta skóra i jędrna skóra, czyli zmarszczki zostają usunięte.

ENDERMOLIFT – bezbolesna i nieinwazyjna stymulacja komórek

W gabinecie kosmetycznym NewDentClininic w Poznaniu oferujemy pacjentom różne metody usuwania zmarszczek. Dopasowujemy je zawsze indywidualnie. Jednym z zabiegów jest ENDERMOLIFT, dedykowany zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Bez kolagenu nie ma jędrnej i zdrowej cery, bez elastyny skóra pozbawiona jest sprężystości, a niedobór kwasu hialuronowego to skóra bez nawilżenia. Zabiegi usuwania zmarszczek dzięki ENDERMOLIFT polegają na stymulacji komórek. Bezbolesne i nieinwazyjne pobudzanie skóry to widoczne już po pierwszej sesji efekty. Dogłębnie przywrócona zostaje skórze gęstość, a jednocześnie usuwane są oznaki świadczące o starzeniu się skóry.

Jak wygląda zabieg?

ENDERMOLIFT jest zabiegiem w pełni naturalnym, który wykorzystuje procesy zachodzące w skórze. Sekret tkwi w oddziaływaniu na skórę mikroimpulsami – one stymulują te komórki, które położone są głębiej, przywracając zachodzące w nich procesy produkcji białek.
Stymulowane fibroblasty działają na skórę od wewnątrz, dzięki czemu efekty zabiegów są nie tylko widoczne na pierwszy rzut oka, ale też utrzymują się przez długi czas. Profesjonalny zabieg rozpoczyna się od oceny stanu skóry, określenia celów sesji, a także dobrania właściwego programu.
Czas zabiegu to około 35 minut –odżywczy masaż pozwala nie tylko na usunięcie zmarszczek, ale też głęboki odpoczynek i relaks. Po zakończonym programie ENDERMOLIFT specjalista ocenia rezultaty zabiegu. Dzięki stosowaniu kosmetyków Soins Techniques LPG możliwe jest zmaksymalizowanie uzyskanych efektów.

Zalety usuwania zmarszczek ENDERMOLIFT

Precyzyjnie zaprojektowane urządzenie działa dwutorowo:

 • dzięki zasysaniu sekwencyjnemu dociera do różnych głębokości skóry,
 • dzięki zmiennej prędkości impulsów Lift pozwala na ukierunkowaną stymulację tkanek,
 • poprawa zagęszczenia skóry,
 • znaczny wzrost syntezy kwasu hialuronowego,
 • wzrost produkcji włókien elastynowych,
 • spowolnienie rozpadu włókien kolagenowych.

Efekty zabiegów ENDERMOLIFT to:

 • rozjaśnienie cery poprzez polepszenie unaczynienia i usuwanie toksyn,
 • wypełnienie zmarszczek poprzez stymulację mechaniczną, która pobudza metabolizm
  komórkowy,
 • uwydatnienie konturów twarzy poprzez reaktywację produkcji kolagenu i elastyny.

Rezultat zabiegu usuwania zmarszczek tą metodą utrzymuje się nawet do 6 miesięcy.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu ENDERMOLIFT

W jakich przypadkach szczególnie zalecane jest skorzystanie z zabiegu EDERMOLIFT?

 • lifting okolic oczu,
 • uaktywnienie kolagenu,
 • likwidacja zmarszczek na wybranych okolicach,
 • kompleksowy lifting twarzy lub jej owalu,
 • wyszczuplanie twarzy,
 • poprawianie gładkości skóry twarzy,
 • Tak jak i inne zabiegi kosmetyczne, ENDERMOLIFT nie jest wskazany dla wszystkich pacjentów.

Przeciwwskazania:

 • choroby nowotworowe,
 • bielactwo,
 • zapalenie żył,
 • infekcje oraz zapalenie skóry,
 • tłuszczaki.

EDERMOLIFT może być również stosowany jako uzupełnienie wielu innych zabiegów na twarz.

Usuwanie zmarszczek w NewDent Clinic – Poznań

NewDent Clinic to gabinet, w którym każda klientka uzyskuje gwarancję wykorzystania w czasie zabiegów najnowszych, certyfikowanych urządzeń. To także wszechstronna pomoc specjalistów, którzy doradzają, szczegółowo omawiają cele zabiegu oraz odpowiadają na wszystkie pytania klientek. Staramy się, aby każdy pacjent miał poczucie, że trafił pod właściwy adres i w ręce profesjonalistów. Analizujemy indywidualnie każdy przypadek – zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy ma inną cerę, inne predyspozycje do starzenia się skóry i u każdego inaczej będzie wyglądało usuwanie zmarszczek (ilość i częstotliwość zabiegów). Jeśli więc chcesz odmłodzić swoją skórę, pozbyć się zmarszczek i zapewnić sobie świeży, atrakcyjny wygląd – sprawdź NewDent Clinic w Poznaniu.  Twoje marzenie o napiętej, jędrnej i promienistej twarzy możliwe do spełnienia.

Codzienna pielęgnacja

rozjaśnienie ceryPoza korzystaniem z możliwości jakie daje medycyna estetyczna w zakresie usuwania zmarszczek, warto także zadbać o swoją twarz na co dzień. Pomóc w tym może wiele dostępnych na rynku kosmetyków. Nie chodzi tylko o to, aby ją dokładnie umyć i dobrze zmyć makijaż. Podstawa to znalezienie właściwego produktu do swojej cery. Dziś to nie problem, ponieważ wielu producentów oferuje tańsze i droższe preparaty, dedykowane konkretnym przypadkom dermatologicznym. Jednak pewna część składników, na których bazują może okazać się wspólna. Dla każdego typu sprawdzą się na pewno kosmetyki, które w swoim składzie zawierają witaminę E oraz C. Mają bowiem działanie ochronne dla komórek i są silnym antyutleniaczem przeciwdziałającym starzeniu. Szukać warto też takich preparatów, które zawierają m.in. witaminę A, działającą regenerująco na skórę. Po 25 roku życia można zainwestować w kosmetyki, które posiadać będą Koenzym Q10, kwas hialuronowy czy kolagen. Już wtedy bowiem warto zadbać o prawidłowe napięcie skóry i zapewnienie młodzieńczego wygląda jak najdłużej.

Zamiast tarcia skóry – wklepywanie

Znaczenie ma też sposób wprowadzania kosmetyków. Są pewne specjalne techniki wklepywania kremów tak, żeby wygładzać zmarszczki. Aby zmniejszyć ich widoczność na pewno nie powinno się trzeć skóry, ale właśnie w delikatny sposób wklepywać w nią kosmetyk. Wszystkie ruchy, które wykonujemy należy kierować ku górze, a nie ku dołowi. Taki masaż wpłynie pobudzająco na komórki skóry.

Co warto, a czego nie warto, czyli jak jeszcze można zadbać o zmarszczki?

 • unikać słońca, które przesusza skórę i zadbać o to, aby wychodząc na zewnątrz, zwłaszcza w słoneczne dni, mieć na twarzy krem z odpowiednim do karnacji i rodzaju cery filtrem ochronnym,
 • nie palić papierosów, które również przyczyniają się do starzenia się cery,
 • prowadzić zdrowy tryb życia – spacery, bieganie, pływanie itd.,
 • unikać używek takich, jak alkohol itd.,
 • nie jeść fast foodów ani innych produktów, które zostały przetworzone lub zawierają węglowodany,
 • nie pić gazowanych i słodkich napojów,
 • unikać słodyczy,
 • pić jak najwięcej mineralnej, niegazowanej wody każdego dnia – zalecane jest 1,5-2 l,
 • pić zieloną herbatę i czerwono wino, które mają najwięcej antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki w organizmie,
 • zadbać o odpowiednio długi sen – najlepiej 7-8 godzin.

W domowym zaciszu można od czasu do czasu zafundować sobie małe SPA, czyli maseczki, peelingi, które również przyczynią się do procesu usuwania zmarszczek. Jeśli zależy Ci na tym, aby były one jak najmniej widoczne – z pewnością będzie pamiętał o tym.